Miért kerül ennyibe egy esküvő?

Miért kerül ennyibe egy esküvő?

Sokszor hallom az ismerőseimtől, és néhány pártól is, hogy brutális, mennyibe kerül egy esküvő. 

„Bezzeg a tesómék 2 éve fele ennyiért lagziztak és milyen jó volt.”

Legtöbben azt gondolják, hogy az esküvői piac szemtelenedett el, de azt kell mondjam, ez nem teljesen igaz. Persze esküvőszervezőként jócskán tapasztalom, hogy egyes szolgáltatók tényleg indokolatlan áron dolgoznak, de mindenkinek szíve joga annyit kérni a munkájáért, amennyire becsüli magát!

Viszont, szervezőként felelősségemnek érzem, hogy a házasulandó párok igenis tisztában legyenek a miértekkel és ne legyen ekkora információs szakadék a párok és az esküvői szolgáltatók közt. 

Szerencsésnek érzem magam, mert azok a szerelmespárok, akik felkeresnek és velem szeretnének dolgozni, akár tanácsadás miatt találkozunk, akár az esküvőjük szervezésére kérnek fel, ők nem így vélekednek. Valószínű azért, mert folyamatosan próbállak tájékoztatni benneteket az esküvővel kapcsolatos dolgokról, szeretném, hogy képben legyetek minden apró-cseprő dologgal is, most is ezért hoztam ezt a – szerintem igen csak informatív – témát…

Szóval legutóbb egy olyan névtelen posztba botlottam az egyik social média felületen, amit már csak kíváncsiságból is elolvastam – na nem azért, mert ennyire ráérek -, hanem egyszerűen kíváncsi voltam, hogy mit kifogásol az adott menyasszony, mert közel 200 komment volt alatta…

Őszintén furcsának tartom, hogy 2023-ban, Magyarországon még mindig meglepődnek az emberek azon, hogy mi mennyibe kerül. És azt pedig nagyon szomorúan konstatálom, hogy ahelyett, hogy kicsit átgondolnák a miérteket, már egyből kikérik maguknak, mert nekik ez jár, persze tegnapra, fele ennyiért, de inkább ingyen…

Kérlek benneteket – jelenlegi és jövőbeli menyasszonyok, vőlegények -, hogy kicsit álljatok meg mielőtt nekiestek a szervezésnek vagy már egy konkrét kollégának, és üljetek le a kedvesetekkel, beszéljétek át az anyagiakat. Ha össze szeretnétek kötni az életeteket, akkor jó esetben nincs köztetek tabu téma vagy kényes kérdés. Igen, a pénz sokszor szenzitív téma, de ha életed szerelmével tervezel egy esküvőt, amitől azt várod, hogy tökéletes legyen, hogy 20 év múlva is jó szívvel emlékezzetek vissza rá vagy a barátok még évek múlva is azt emlegessék, hogy mekkora buli volt a lagzitokon, hát akkor higgyetek nekem, ne rontsátok már el az elején azzal, hogy nem alapozzátok meg az ‘építkezést’.

Az első és legfontosabb lépés a költségkeret meghatározása és ennek a kordában tartása. Mert ha ez megvan, akkor nem juttok el arra a pontra, amire ez a menyasszony, hogy fennakadtok egy olyan apróságon, mint az útiköltség.

Na most akkor kicsit kifejtem, hogy miért kerül annyiba az útiköltség – a fent említett menyasszony többek közt ezen borult ki – vagy egy-egy szolgáltatás, amennyibe.

Szóval az útiköltség nem egyenlő az üzemanyag árával!

Az útiköltség a következő tételekből épül fel:

  • maga az üzemanyag,
  • bele kell számolni az autó kopását vagy amortizációját is,
  • fizetni kell kötelező és casco biztosítást,
  • a legtöbb esetben felmerül útdíj, autópálya díj is,
  • téli/nyári gumiabroncsok,
  • kopó alkatrészek,
  • szervizköltségek,
  • és akkor van az IDŐ, amire szerintem a párok 99,99%-a tuti nem gondol, de ez is egy tényező. Hiszen, azt az időt, amit az adott szolgáltató vezetéssel tölt, munkával is tölthetné. Természetesen az is a munkája része, hogy elmegy a Ti esküvőtökre, de ha például egy sminkes azalatt az idő alatt, míg vezet 3 sminket meg tudna csinálni a szalonjában, azzal mondjuk háromszor annyit keresne és ettől úgymond elesik, de egyértelműen nem kéri el tőletek ezt a háromszoros díjat, csak a töredékét…

És ami nem utolsó szempont, ha pl egy CM, DJ vagy én, mint esküvőszervező hajnali 3 órakor még haza vezetünk 150 km-t, hulla fáradtan azért a baleseti kockázat is elég magas.

És hogy miért magasabbak az idei (2023) árak a tavalyinál 20-30%-kal?

  • KSH által bevallott infláció 25 %, de ez mindig kozmetikázott szám, tehát ennél a valóságban azért több
  • ha megnézzük, az élelmiszerek ára 40-80%-kal emelkedett
  • ugyanígy emelkedtek az üzemanyag árak
  • KATA helyett több, mint 300.000 vállalkozó átalányadózási formát kellett válasszon, ami azt jelenti, hogy 50.000 Ft helyett 90-130.000 Ft-ra nőtt a havi járulék költségük.
  • technikai felszerelések ára van, hogy 100%-ot drágult…
  • és akkor még nem beszéltünk a gáz és az áram árának emelkedéséről
  • A forint romlásával az euro vagy dollár alapú szolgáltatások, előfizetések is brutálisan emelkedtek – nem kell messzire menni, nekem pl. a honlapom éves díja duplájára emelkedett, többek közt ezért is csináltam újat.
  • Na és amikor valaki talál egy-két nagyon olcsó szolgáltatót, akkor azért el szoktam mondani, hogy érdemes megnézni legálisan csinálja-e…

Mi van még, amit laikusként nem néznek a párok…a felelősség és az ezzel járó stressz. Egy esküvőnél nincs hibázási lehetőség, nincs 2. esély…ott egyszer kell tökéletesen teljesítened azt, amiben megállapodtatok. 

Egy utolsó tényezőt még szeretnék megemlíteni a végén, hogy a pároknak manapság azzal is szembe kell nézniük, hogy a régi idők lagzijaihoz képest ezeknek a lagziknak az ára nem fog visszajönni…sőt, töredéke jön csak vissza. Amíg az információ áramlásban gátak vannak, ez nem is fog változni. Ha az esküvőjüket szervező párok sincsenek tisztában a költségekkel – hangsúlyozom, nem elvárás, hiszen honnan is tudnák mi mennyibe kerül –  hogy is várhatnánk, hogy a násznép képben legyen, hiszen ők vendégként sokkal kevésbé érdekeltek abban, hogy naprakész információval rendelkezzenek az esküvők terén. 

Tehát, ha úgy gondolod, hogy hasznos volt ez a pár gondolat, amit megosztottam az árak kapcsán, küldd el a bogposzt linkjét a barátnődnek, anyukádnak vagy a tesódnak, hogy ti felvilágosult vendégként érkezhessetek egy-egy lagziba!

Ha úgy érzed segítségre lenne szükséged az esküvőszervezés kapcsán, akár egy tanácsadás vagy egy workshop keretein belül, kérj időpontot és találkozzunk személyesen!

Ha tudod, hogy mindenképp szeretnél esküvőszervezővel dolgozni, viszont még nem találtad meg a hozzád passzoló szolgáltatót, keress bátran, beszélgessünk!

Leave a Comment